PHP {Personal Home Page}

PHP, 1990 lı yıllarda Rasmus Lerdorf tarafından hayata geçirilmiştir. PHP, sunucu tarafında çalışan bir programlama dilidir. PHP sayesinde web sayfaları durağanlıktan kurtulmuş kullanıcı ile etkileşime geçebilen bir yapıya kavuşmuştur, o yıllarda PHP nin bu kadar sevilmesinin ve yaygınlaşmasının altında bu yatmaktadır zaten. PHP ile web sayfası geliştirenler formlar oluşturabiliyor, kullanıcıdan veri alabiliyor ve birçok işlemi sayfanın kendi başına halletmesini sağlayabiliyorlardı. PHP o günlerden bugünlere gelene kadar gelişmesini sürdürdü ve zirvedeki yerini hep korudu. Günümüzde açık kaynak olarak insanların kullanımına sunulan ve mySQL ile muhteşem bir ikili oluşturan bu web programlama dili bilgisayar var oldukça sevilmeye devam edecektir diye düşünüyorum.

Grafiktende anlaşılacağı üzere php dili çok sevilmekte ve şuan web sitelerinin %60 ından fazlasında kullanılmaktadır. Neden PHP diyorsanız bu dökümana bakmanızda fayda var döküman için Tıklayınız..

PHP hakkında biraz da teknik bilgi verecek olursak. PHP, sunucu tarafında çalışan ve bir server(Apache) tarafından yorumlanan bir betik dilidir. Yani php kodlarını notepad açarak yazabilir daha sonra bu dosyayı server bilgisayara yükleyerek bu kodları yorumlatabilirsiniz. Bu yorumlama işini Apache server yapmaktadır. Yorumlama sonucunda oluşan dosya kullanıcı bilgisayarına gönderilir ve tarayıcı tarafından web sitesi görüntülenir. Görüntülenen sayfanın kaynağını görüntülediğinizde php koduna rastlayamazsınız çünkü daha öncede belirttiğimiz üzere php sunucu tarafında çalışır yorumlanır ve tüm bunların sonucunda çıkan değerler sadece kullanıcıya gönderilir. Kullanıcı sadece kodların yorumlanmış halini yani sonuçlarını görür. Aşağıdaki diyagrama bakarak olayı daha iyi anlayabilirsiniz.

Php Nedir? Bununla ilgili detaylı bir sunum incelemenizi tavsiye ederim. PHP Nedir?

Php nin yeni sürümü PHP5 ile ilgili bilmek istedikleriniz bu sunuda PHP5

  • Php kodlarını bilgisayarınızda çalıştırmak için bir server a ihtiyaç duyacaksınız bu noktada WampServer işinizi görecektir,  çok daha iyi bir alternatif var ben şuan bunu kullanıyorum Xampp Server(güncelleme 15.04.2020).
  • Php kodlama yapmak için birde editöre ihtiyacınız var bunun içinde Notepad++ yeterli genelde bu kullanılır zaten.
  • Eğer ben PHP Framework kullanmak istiyorum derseniz CodeIgniter i nacizane tavsiye ederim.

Php CMS sistem kullanmak istersenizde

  • Haber Portalı tarzı siteler için Joomla
  • Kişisel Blog sayfası yapmak isterseniz WordPress
  • Forum kurmak isterseniz PHPBB3

işinizi görecektir.

(Visited 90 times, 1 visits today)