Scratch Programlama

Bu yazıdaki konumuz: SCRATCH.
Scratch, çocuklara programlamayı öğretmek ve sevdirmek amacıyla hazırlanmış bir program.
Görsel bir programlama deneyimi sunan Scratch ile kendinize ait bir oyun veya uygulama geliştirmeniz oldukça kolay. Okuma yazma bilen bir çocuk scratch ile çok kolay bir şekilde görsel komutları ve nesneleri kullanarak bir program geliştirebilir ve bunu tekbir satır kod yazmadan yapar.
Çocukların kendi programlarını, oyunlarını, uygulamalarını geliştirmeleri gerçekten önemli bir konu. Bu sayede hem ülke için faydalı bir iş yapılmış olur hem de programlama ve algoritma mantığını kavrayan çocuk, gündelik hayatta karşısına çıkan problemleri çözme konusunda daha akılcı bir yol izler. Günümüz çocukları sürekli olarak hazır olanı tüketmek gibi bir alışkanlık içerisinde olduklarından, yeni bir ürün ve kendine ait bir program ortaya koymanın mutluluğunu yaşar. Bu çok önemli bir konu; eğer bir birey, üretmenin ve insanlara faydalı işler yapmanın hazzına erişirse, bu birey ilerleyen zamanlarda çok ciddi projeler içerisinde yer alır ve faydalı ürünler ortaya koyar.

Şimdi programın detaylarına değinelim,

  • Scratch ile programlama birçok ülkede kabul görmüş ve arkasında büyük destekler olan bir projedir,
  • Scratch öğrenmesi çok kolay ve kod yazma gerektirmeden programlama imkanı sunar,
  • Scratch çocukların kendi multi-medya tasarımlarını yapmalarını, karşılaştıkları gerçek hayat problemleri karşısında teknolojiyi kullanarak yaratıcı çözümler ortaya koymalarını ve kendilerini değişik şekillerde ifaderek 21. yüzyıl becerilerini kazanmalarını sağlar.

 

Scratch-indir

Scratch Türkçe indir

Scratch Türkçe indir (Download) Tıklayınız..

Çocuklar için scratch: http://www.scratchjr.org/learn.html

Scracth, belki basit bir program ama farkındalık anlamında çok çok önemli bir program, birçok insanın haykırmak istediği, artık görün bak böyle birşey var bunun sonucunda şöyle yararlar var diye anlatmak istediği birçok düşünceyi içinde barındırıyor. Amaç kediciği hareket ettirmek veya basit algoritmalar oluşturmak değil, amaç ülkelerin geleceklerinin bilişimde olduğunu anlatmak, amaç “gelecek bilişimle gelecek” kavramını somutlaştırmak.

 

Bilgisayar programı yazmak insanın zihnini geliştirir, daha sağlıklı düşünmenize yardımcı olur, yaşamın tüm dallarında işe yarayacak bir düşünme sistematiği oluşturulmasını sağlar. Bill GATES

Bir çok insana göre, dijital devrim henüz başlamadı bile! Önümüzdeki 10 yılda büyük değişikliklere şahit olacağız. Herkesin kodlamayı öğrenmesinde fayda var. Eric Schmidt

Bilgisayar Programlama Çocuk Oyuncağı” etkinliklerini destekliyorum çünkü: -Ülkemizin 2023’teki ilk 10 ülke hedefini yakalaması ancak ve ancak yaratıcı ve üretken bir nesil ile mümkündür.
-Lütfen bırakalım çocuklarımız oynasın, eğlensin ve etkilensin ki bir oyun daha almak yerine kendi oyunlarını yapsınlar!
-Çocuklarımızın kendilerini rahatça ifade edip geliştirebilecekleri platformlara ihtiyaç var.
-Programlama gerçekten çocuk oyuncağı biliyorum çünkü ben de bu işi kendi kendime öğrendim!
-Bırakın çocuklar icat çıkarsın, oyun yazmayı öğrensin! Mevlüt DİNÇ

21. yüzyıl bireylerinin sahip olması gereken en temel beceriler arasında yer alan bilişim teknolojilerini etkin kullanma ya da üretim amaçlarına yönelik olarak kullanma bütün çocuklarımızın algoritmik düşünme becerilerine sahip olmasıyla mümkün olabilecektir. Programlamanın çocuk oyuncağı olması bu açıdan bakınca geleceğimizin garantisidir demek abartı olmayacaktır. Kaçan trenlerin arkasından bakmamak için çocuklarımıza güvenelim çünkü programlama onlar için çocuk oyuncağı. Prof.Dr. M. Yaşar ÖZDEN

3 yıldır yürüttüğüm çalışmalarımda edindiğim tecrübe göstermektedir ki bilgisayarla üretim yapmaya başlayan çocukların ve gençlerin bu cihazlara olan bakışları değişiyor. Yeni nesillerimizin, bilgisayar teknolojilerinin sadece eğlence değil, aynı zamanda değer yaratma ve problem çözme aracı olduğunu erken yaşlarda fark etmesi hem onların hem ülkemizin geleceğine çok olumlu katkı sağlayacaktır. Doç.Dr. Selçuk ÖZDEMİR

 

 

Bu yazım sürekli güncellenecek ve her defasında yeni bilgiler eklenecek çünkü çok önemli bir konu…

(Visited 629 times, 1 visits today)