Bilişim / Genel · 25 Nisan 2012

Bilişimde Güvenlik

Günümüz dünyasında bilişim sektörü hızla gelişiyor, bu gelişmeye paralel olarakta tehlikeler her geçen gün artıyor.

Bilişim dünyasında bu tehlikelerden korunmak için öncelikle bu tehlikelerin neler olduğunu bilmemiz gerekiyor, aksi tadirde yapılanlardan haberiniz bile olmaz. Tabi kötü bir süprizle karşılaşmayana kadar..

Birincisi virüsler, başımızın belası ve bilgisayar denilince olmazsa olmaz virüsler.. Virüs kelimesi insanın zihninde birçok şekilde canlansada aslında Virüsler birer bilgisayar yazılımıdır. Diğer yazılımlardan farklı olarak; yarar sağlıyacak şekilde değilde, zarar verecek şekilde tasarlanmışlardır. Birçok virüs çeşidi var ve 70.000 kadar bilgisayar virüsünün olduğu bilinmektedir. Çoğunluklada internet üzerinden yayılırlar. Akıllıca yazılmış küçük bir virüs saniyeler içerisinde internet üzerinden tüm dünyadaki bilgisayarlara yayılabilir ve ciddi zararlar verebilir. Yapabileceğiniz birçok şey var fakat en kolayı parayı bastırıp iyi bir virüs programı almak, özellikle internet security olanlardan..ikincisi keyloggerlar, keyloggerlar bilgisayarınızda çalışan ajan yazılımlardır. Bilgisayarınızda yaptığınız herşeyi bir başka kişiye bildirirler. Örneğin bir siteden alışveriş yapıyorsunuz ve kredi kartı bilgilerinizi bu siteye girdiniz site güvenli olsa dahi sizin bilgisayarınızda eğer keylogger varsa tıkladığınız her tuş yaptığınız her işlem keylogger tarafından kötü niyetli kişilere iletilecektir. Korunmak için bu tür zararlıları tespit eden yazılımlar var onları kullanmak gerekli.

üçüncüsü sahte siteler, örnek verecek olursak bir banka sitesini ele alalım, bu banka sitesinin aynısını yapıyolar(klonluyorlar) gerçekte xbankası.com olan adresi bunlarda xbankası.net veya xbanka.com şeklinde bir alan alıp size gerçek sitedeymişsiniz hissi veriyorlar ama aslında girdiğiniz site o bankanın sitesi değil fakat bire bir aynı. Bu şekilde eğer siz adres çubuğunda yazan adrese dikkat etmeyip işlem yapmaya kalkarsanız bilgileriniz bu şahısların eline geçiveriyor.

dördüncü tehlike güvenlik sertifikası ve https protokolü, bu tehlike bizi güvenlik sertifikası kullanmayan sitelerde bekliyor eğer bir siteden alışveriş yapacaksanız o sitenin güvenlik sertifikası olup olmamasına dikkat edin.

Alttaki resimlerde de görüldüğü sitenin adres çubuğunda https:// protokolünü göreceğiz bu ne demek oluyor yani bilgilerimiz şifrelenerek karşı tarafa yollanıyor http:// protokolünden daha güvenli yani, buradaki s harfi çok önemli (security).
Ayrıca kullandığımız sitenin güvenlik imzasının olması bu siteyi ayrıca güvenli kılar. Güvenlik imzası nedir dünya çapında hizmet veren güvenlik firmalarından alınan özel bir sertifikadır bu sayede sitenin güvenliği bu firmanın garantisi altındadır. Sizde gönül rahatlığıyla işlem yapabilirsiniz. Çünkü dolandırıcı bir sitenin bu sertfikayı alabilmesi söz konusu değildir.


 

Daha birçok şey yazılabilir ama şimdilik bu kadar..

(Visited 335 times, 1 visits today)