Bilişim · 30 Nisan 2013

Dijital Sporcular Hazır Olun

2011 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Kuruldu.(detayları için Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Kuruldu). Tüm bu gelişmelere paralel olarak Elektronik Spor’un resmi bir spor branşı olması içinde kollar sıvandı 2012 yılında bir mevzuat hazırlanıp GSGM’ye sunuldu bile. Yakında Türkiye’de de e-spor kulüpleri olacak ve ligleri kurulacak. Bu işin ilk etapta Galatasaray ve Fenerbahçe gibi köklü spor kulüplerinin çatısı altında yapılması planlanmakta.


Türkiye’de online oyuncu sayısının 20 milyonu geçmesi firmaları harekete geçirdi. Dünya üzerinde oyun pastasının 30 yılda 70 milyar dolara ulaştığını ve Hollywood u geçtiğini hatırlatırsak sektörün ne kadar büyük olduğunu anlatmaya yeter sanırım. Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF) öncülüğünde “Elektronik Spor Ligi” kurulması için gerekli çalışmalar yapılmakta. TÜDOF eski Başkanı Mevlüt Dinç yaptığı açıklamalarda Türkiye’de dijital oyun pazarının 200 milyon dolara ulaştığını ve ilerleyen zamanlarda ülkemizde de resmi olarak bu tür turnuvaların düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

eski başkan:

yeni başkan:

 

Haberi yazarken farkettim TÜDOF başkanı değişmiş önümüzdeki 4 yıllık dönem için Barış Özistek seçilmiş.

tudof

 

E-Oyunlar için şuanda dünyada 36 dan fazla profesyonel lig var. Bunların yanında firmaların kendilerinin düzenlediği ligler de bulunuyor. Dünya genelinde Electronic Sports League (ESL), Major League Gaming (MLG) ve IPL gibi organizasyonlar, e-sporun “FIFA” sını kurmak ve 2020 olimpiyatlarında resmi bir branş olarak yer almak için çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu liglerde sanal alemde top koşturup yıllık 500 bin dolarlık geliri olan 16 yaşında çocuklar var.

 

Konuyla ilgili haberler ve derlemeler:

Dijital Oyunlar Olimpiyatları

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/797529-bu-lig-elektronik

Türkiye’deki elektronik sporcular üzerine bir araştırma

Mevlüt Dinç: Bilgisayar oyunlarının da milli takımı olacak

http://yenisafak.com.tr/teknoloji-haber/dunya-genelinde-oyun-pastasi-70-milyar-dolar-26.12.2011-357786

http://www.eswc.com/en/2013/season

http://www.inegolhaber.com.tr/200-milyon-dolara-oynuyoruz–30062h.htm

http://www.etkihaber.com/dunyaca-unlu-bilgisayar-oyun-yazari-dinc,-marmaray-projesini-oyunda-faaliyete-ge-36078h.htm

http://www.webrazzi.com/2010/03/26/roportaj-mevlut-dinc-ile-turkiye-oyun-pazarini-konustuk/

 

(Visited 90 times, 1 visits today)