Bilişim · 26 Haziran 2013

Teknoloji Çılgınlığı

Bu yazım, teknolojinin son sürat ilerlediği bu devirde kendini bu teknolojileri satın almaktan alıkoyamayan kişileri doğrudan ilgilendirmektedir. Günümüzde aynı markanın her ay yeni bir modelinin çıktığını, teknolojinin artık her yerde satıldığını, satan kişinin bile sattığı malın özelliklerini bilmediği ve insanların bilinçsizce teknoloji satın aldığını düşünürsek burada yazılanların ne kadar önemli olduğunu anlarız.

(Güzel ülkemin güzel insanları, teknoloji konusunda yeni birşeyler üretme noktasında başarısız olsa da teknolojiyi satın alma noktasında Dünya sıralamalarında üst noktaları zorlamaktadır. Haksızlık yapmayalım aldığımız ürünleri gerçekten çok iyi kullanıyoruz mesela Dünya telefondan internet kullanımı konusunda birinci sıradayız. Yine millet olarak cep telefonu yenileme konusunda Dünya birincisiyiz…)

Her çıkan yeni teknolojik cihazı almak ne kadar mantıklı bilemiyorum ama bir bilgisayar öğretmeni olarak ben buna sıcak bakmıyorum. İnsanlar ihtiyaçlarına göre teknolojiye para vermeli ve şunu unutmayın ki en son çıkan en iyi olabilir fakat sizin ihtiyaçlarınızı giderme noktasında gereksizde olabilir. Teknoloji çılgınlığıda bu noktada başlıyor zaten şu yeni çıktı hemen onu alalım, bunun yeni modeli daha iyimiş onu alalım derken kendinizi gereksiz yere para harcayan bir çılgınlık durumu içinde bulabilirsiniz. Çünkü alımın bir sonu yok. Benim üzerinde duracağım temel nokta İHTİYAÇ, eğer ihtiyaç varsa alım yapılmalıdır. Bu duruma bir bakış açısı getirelim, örneğin internete giren, ofis uygulamalarını kullanan, bilgisayarda oyun oynamayan bir bilgisayar kullanıcısıysanız bu durumda size şuan piyasada bulunan en kötü diyebileceğimiz fiyat olarak en aşağıda olan bir bilgisayar bile fazlasıyla yetecektir. Bırakın Core i7, i5, i3 ü Core 2 Duo bile birçok işlemi yapmak için fazla fazla yeterli. Bunu Core 2 Duo işlemcili bir laptopta Adobe CS 6, 3D Max, Ulead Video, Corel Draw gibi yüksek işlem yükü gerektiren uygulamaları kullanan biri olarak yazıyorum. Şuan ben bu işlemleri çok rahat bir şekilde dizüstü bilgisayarımda gerçekleştiriyorum. Core i7 olsa iyi olmazmıydı olurdu fakat fiyatını düşündüğünüzde ihtiyaçlarınızı karşılayan ucuz bir bilgisayarı almak çok daha mantıklı bir tercih olacaktır. Tabi oyun canavarı değilseniz. Oyunlar yüksek çözünürlük ve artık abartı derecede gerçeğe yakın grafikler ihtiva ettiğinden çok üst düzey donanımlara ihtiyaç duymaktadırlar. İhtiyaç duyulan bu donanımlar yüksek meblağlar ödeyerek sahip olabileceğiniz cep yakan elektronik parçalar. Bu nedenle oyun oynamanın ve ekran bağımlılığının çok iyi birşey olmadığı düşünerek kendinize hakim olarak bu huyunuzdan vazgeçmelisiniz. Ya da benim gibi çözünürlük ve grafik değerlerini düşürerek oynamayı deneyeceksiniz. Ve tüm bunlar sonunda ihtiyaç kadarını satın alan parası cebinde kalan ekonomik bir alıcı oluverceksiniz.

markalarTeknolojiyi satın alma konusunda ihtiyaç kadarını almanın önemini anlattıktan sonra şimdi de teknoloji alışverişlerini nasıl yapacağız onu anlatalım.
Herşeyden önce teknolojik cihazlarda çok fazla marka ve model var, bu nedenle bu durum çoğu zaman kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu konuda yapılacak en iyi şey öncelikle neyi, niçin, ne amaçla almak istediğinizi belirlemek. Bundan sonra bu konudaki ürünlerin listesini çıkarmak ve bu ürünleri birbirleriyle kıyaslayıp fiyatı da göz önünde bulundurarak bir tercih yapmak. Burada en önemli nokta ürünün sizin istediğiniz özellikleri içermesi ve fiyatınında makul olması. Çoğu zaman insanlar kullanmadıkları özellikler içeren cihazlara fazladan para verirler ama o özelliği hiç kullanmazlar. (örnek vermek gerekirse dizüstü bilgisayarlardaki parmak izi okuyucularını verebiliriz bu özelliği kullananı bu güne kadar hiç görmedim bu nedenle bu özellik için fazladan para vermeye gerek yok). Alacağınız ürüne karar verdiniz, özelliklerini araştırdınız, o ürünü kullanan kişilere sordunuz, forumları araştırdınız ve şikayet sitelerini de incelediniz şimdi sırada ürünü satın almak var. Hemen satın alıyormuyuz tabikide HAYIR!..

Ürün marka modeline karar verdik buraya kadar en zor aşamaları gerçekleştirdik şimdi sırada iyi bir firma ve uygun fiyat bulmaya geldi (isteğe bağlı olarak taksit seçenekleri de önemli). Bu noktada internette birçok fiyat karşılaştırma sitesi mevcut, ucuz fiyatlı ürünü kolayca bu arama sitelerinden bulabilirsiniz. Her bulduğunuz firma veya e-ticaret sitesi güvenilir olmayabilir bu konuda çok dikkatli davranmamız gerekli. Firmalar hakkında da araştırma yapabilirsiniz. Zaten bir ürünün aşağı yukarı fiyatı bellidir ortalama bir fiyatı vardır bu fiyatın çok üstünde veya çok altında bir rakamla karşılaşırsanız duruma şüpheyle yaklaşın ve temkinli davranın!.. Satın alma işlemini mağazlardan yaparsanız çok iyi olur, bu sayede ürünü deneyerek alma şansınız olur hem de ürünü test ettirip alabilirsiniz.

TEKNOLOJİ KONUSUNDA ŞUNLARA KESİNLİKLE ALDANMAYIN:

  • Yüzde bilmem kaç indirim var, bunlar çoğu zaman gerçeği yansıtmamaktadır aslında o ürün zaten o fiyata satılmaktadır.
  • Ürünümüz işte 4500 TL di şuan 2500 TL birde reklamlarda aynen şu şekilde yansıtırlar
    4500 TL değil sadece 2500 TL çok büyük indirim DAMPİNG!. Çoğu zaman o ürünün gerçek fiyatının 2500 TL altında olduğunu göreceksiniz.
  • İnternette bulunan 150 TL ye Samsung Galaxy S3, Iphone 5 vb. satışlara kesinlikle aldanmayın kargo geldiğinde bir oyuncakla karşılaşabilirsiniz…
  • Bir ürün alacağınız zaman o ürünün özelliklerini iyice araştırın satıcıya güvenmeyin veya internet sitesindeki özellikler bölümüne itibar etmeyin markanın kendi sitesinden özelliklerini kontrol edin. (mesela 3G özelliğinin olduğu yazılıp aslında o marka model tablette 3G özelliğinin olmaması gibi)
  • Garanti ve teknik destek açısından güvenilir ve kurumsal firmalardan alışveriş yapın. Bazen ucuz diye tercih ettiğiniz bir X firması sizi ürünü aldığınıza pişman edebilir keşke üç kuruş fazla verseydim de falanca yerden alsaydım diyebilirsiniz.
  • Mümkünse ürünü showroomlarda görüp, test edip, kullanın bir test sürüşü yapın yani,
    almak şart değil 🙂

Tüm bunları okuduktan sonra yok artık diyebilirsiniz ama malesef durum bu şekilde, fiyatını bildiğim bir ürünün sokak arasındaki bir dükkanda iki katı fiyatına satıldığına çok şahit oldum tabi bilmeyen insanlar gelip buralardan alışveriş yapıyor çünkü bilinç yok, bilmiyor, satan kişide de ticari ahlak olmayınca kandırılmak kaçınılmaz oluyor.

Umarım güzel ülkem bir zaman sonra bilinçli bir teknoloji kültürüne sahip olur.

(Visited 188 times, 1 visits today)