Eğitim Yazılımları · 26 Eylül 2012

Gerçek Zamanlı Fizik Simülatörü

Bugün sizlere uzun zamandır kullandığım ve fizik dersi anlatımlarında çok işinize yarayacak bir programı anlatacağım. İlk olarak Phun adında tanıdığımız program şuan algodoo olarak anılmakta. Algodoo, gerçek zamanlı bir fizik simülatörü yani bu program ile tasarladığınız düzenekleri yer çekimi, sürtünme kuvvetleri, ağırlık, ivme vs. ile etkileşim içerisinde içerisinde gerçek hayattaymış gibi simüle edebilirsiniz. Bu sayede birçok deneyi bilgisayar ortamında gerçekleştirme fırsatı bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, çarpışan iki cisim çarpıştıktan sonra nasıl hareket eder, içerisinde 10 litre su bulunan bir kaba 3 cm3 lük bir cisim atarsanız ne kadar su taşar, esneme katsayısı 5 olan bir yayın ucuna 5 kg lık bir top bağlarsanız ne kadar esner kaç salınım yapar, yer çekimi kuvveti olmazsa nasıl bir durum ortaya çıkar, içerisinde helyum gazı olan bir balon nasıl hareket eder, 20 metre yükseklikten bırakılan 10 kg lık bir metal top zemine çarptktan sonra kaç kere zıplar vs vs. bunlar aklıma gelen sadece birkaç örnek. Algodo ile tasarlayabileceğiniz düzenekler sizin hayal gücünüz ile sınırlı.

Programı Buradan Temin Edebilirsiniz. (Dowload): http://www.algodoo.com/wiki/Download

Algodoo çizim ve bilim arasında etkileşim oluşturur

ALGODOO, benzersiz bir 2 boyutlu simülatördür. Algodoo ile çok eğlenceli işlevsel 2 boyutlu düzenekler tasarlayabilirsiniz, algodoo bu konuda size mükemmel interaktif araçlar sunar. Algodoo ile fizik dünyasında bir maceraya çıkabilirsiniz yerçekimi, sürtünme kuvvetleri, hatta havanın bile sürtünme katsayısını hesaba katarak oyunlar tasarlayabilir eğitsel düzenekler oluşturabilirsiniz. Bu anlamda alogodoo fizik derslerinde ve bilim laboratuarlarında kullanılabilecek eşsiz bir yazılımdır. Algodoo öğrenciler için eğitici, onları motive edebilen hem de eğlenceli bir öğrenme ortamı sunabilen eğitsel bir yazılımdır. Algodoo ile hiçbir deney ekipmanı araç gerece ihtiyaç duymadan bilgisayar ortamında birçok işlemi yapabilirsiniz.

İşlevsellik

Algodoo ile kutular, daireler, çokgenler, dişliler, fırçalar, uçaklar, halatlar ve zincirler gibi basit çizim araçları kullanarak simülasyon sahneler oluşturabilirsiniz. Ekrandaki nesneleri kolay bir şekilde tıklama sürükle bırak ve tıklama ile etkileşime geçebilir ve düzenleyebilirsiniz. Nesneler üzerinde ölçeklendirme, taşıma, kesim veya klonlama gibi işlemlerde yapabilirsiniz. Tüm bunlar neticesinde program çok kolay bir kullanım sunmakta.

Fizik İlkeleri

Ayrıca fizik simülasyonunuza sıvılar, yaylar, menteşe, motorlar, iticiler, ışık ışınları, izleyiciler, optik ve mercekler gibi simülasyon nesneleri ekleyebilirsiniz. Algodoo ayrıca yerçekimi, sürtünme, restitüsyon, kırılma, çekim, vb gibi farklı fizik parametrelerini kullanmanıza olanak tanır.

Analiz ve Görsellik

Daha derin bir analiz için simülasyonunuzu grafiklerle gösterebilirsiniz örneğin güçlerini, hızlarını, momentumlarnı vb. Ayrıca X / Y bileşenleri ve açıları da göstererek grafiklerinizi detaylandırabilirsiniz.

Algobox – Çalışmalarınızı Paylaşın

Algobox ile çalışmalarınızı diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz ve başka kullanıcıların yaptığı çalışmalarıda ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz. Algobox kütüphanesinde 50.000 den fazla çalışmaya ulaşabilir bunları kendi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Ders Planlar

Algodoo ayrıca eğitici derslerle birlikte gelmektedir. Bu anlamda sizi adım adım yönlendirerek sizi eğitmekte ve sahneleri tasarlatmaktadır. Böylece algodoo yu kolayca öğrenebilir kendinizi geliştirebilirsiniz.

Topluluk – Forum

Algodoo sitesinde bulunan forumda eğitimciler, veliler ve çocuklar ile ilgi çekici konular tartışabilir ve Algodoo hakkında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Teknoloji

Algodoo en son teknolojileri esas alarak varyasyonel mekanik entegratörleri ve yüksek performanslı sayısal yöntemler de dahil olmak üzere interaktif multifizik simülasyonu için tasarlanmıştır. Algodoo Windows ve Mac OS üzerinde çalışır. Algodoo Intel ® tabanlı Cabrio Classmate PC ve SMART Board interaktif beyaz tahta gibi sistemler içinde optimize edilmiştir.

(Visited 255 times, 1 visits today)