Çocuklar ve Programlama

Günümüz dünyasında küçük yaşlardan itibaren programlama öğrenmeye başlamak en azından adımını atmak oldukça önemli. Birçok ülke bu konuda çalışmalar ve önemli projeler yapıyor. Code.org bu projeler içinde en önemlisi belkide. Hour of Code etkinliği ile tüm dünyaya yayılan ve başkan Obamanın öğrencilere seslendiği “artık tüketen değil üreten olun, bilgisayar kodları üretin, kendi oyunlarınızı programlarınızı kendiniz yazın” şeklinde yaptığı açıklama aslında tüm dünyaya çok önemli mesajlar vermekte.
barack-obama-computer-programmingkutcher-computer-programming zuckerberg-computer-programming

Programlamanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak adına sarfettiğimiz bu cümlelerden sonra ülkemizdeki duruma bir göz atalım isterseniz.

** tamda burada konuyu güzelce anlatan bir karikatür vardı ama telif hakları nedeniyle kaldırmak durumunda kaldım**

Güzel ülkem Türkiyemde malesef programlama konusunda iyi bir noktada değiliz, kod üreten çok az sayıda kişi var ve bunlarında birçoğu dış ülkelere gitmekte… Çünkü programlamaya, kodlamaya gerekli önem verilmiyor.

Gelecek Bilişimle Gelecek! Bu bir gerçek, kaçınılmaz bir gerçek…

 

Alice-Programming
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin küçük yaşlarda temel programlama yetenekleri kazanması ve yazılım geliştirebilmesi amacıyla, “Alice eğitim programını” hizmete sundu. Öğrenciler, Eğitim Bilişim Ağı(EBA), üzerinden indirdikleri programla üç boyutlu animasyonlar hazırlayabilecek.

Yazılımların sadece ileri düzey yazılımcılar tarafından yapılacağı şeklinde bir algının bulunduğunu aktaran Ateş, “Hayır, öyle değil. Alice programıyla, aslında yazılımlardaki kodlarla nesneleri, kod tümceleriyle nesneleri örtüştürerek, 3 boyutlu nesneler üzerinden de öğrencilere kendi yazılımlarını yaptırabiliriz” diye konuştu.

Böylece yazılımın mantığını, temel felsefesini ve sistematiğini öğrencilere üniversite öncesinde öğretme amacında olduklarını açıklayan Ateş, Alice programının 8-10 yaş aralığındaki çocuklar için üretildiğini ancak 5 yaşından itibaren de tüm çocukların kullanabileceği bilgisini paylaştı. Çocukların yazılımın ABC’sini öğreten Alice programıyla yazılımdan korkmalarına gerek kalmayacağını belirten Ateş, öğrencilerin programla kendi yazılımlarını, videolarını ve sunumlarını yapabileceğini, kutlama mesajlarını hazırlayabileceğini ifade etti.

Bu sayede öğrencinin programlayıcı olabileceğini de anlatan Dinçer Ateş, programın Türkçeleştirilerek öğrencilere kazandırıldığını, programın EBA’dan hizmete sunulduğunu ve sitede bir eğitim programının da yer aldığını sözlerine ekledi.

Alice nedir?

Alice ile öğrencilerin üç boyutlu animasyonları hazır java kodlarını bir araya getirerek kendi kendilerine oluşturabildikleri, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir görsel eğitim aracı.

Bu eğitim programı, öğrencilerin kendileri için 3 boyutlu oyun geliştirmelerini dakikalar seviyesine indirebilecek basitlikte ve Java diliyle nesne tabanlı programcılığın gerektirdiği analitik kabiliyetleri eğlendirerek kazandıracak şekilde hazırlandı.

Ayrıca öğrencilerin yazılım geliştirmeye merakını artırmak amacıyla yaşlarına uygun 3 boyutlu Java eğitim programı da Türkçe dil desteği ile öğrencilere sağlanacak.

Müfredat ile entegrasyon sağlanarak öğrencilerin analitik düşünme, takım çalışması ve bilişim teknolojisi okuryazarlığı yetenekleri geliştirilerek genç yaşlarda yazılım üretebilmeleri mümkün olacak.

Alice-Scene

kaynak: yegitek.meb.gov.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.