Güvenli İnternet

Güvenli internet bilgisayarınıza herhangibir program yüklemeden sizi İnternetteki uygunsuz içeriklerden ve zararlı sitelerden koruyan ücretsiz ve kullanımı kolay bir sistemdir.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi bilgisayarınıza herhangibir yazılım yük‎lemenize veya ayar yapmanıza gerek yoktur. Bu işlem doğrudan doğruya internet hattınıza uygulanarak filtreleme işlemleri gerçekleştirilir.

Bazı kesimler bu olayı epey abarttı özgürlüklere müdahale olarak lanse ettiler, internet özgürlüktür bu özgürlüğümüz engellenemez vs vs.
Ama ortada bir takım yanlış anlaşılmaların olduğu kesin çünkü bu sistem kimsenin özgürlüğünü falan kısıtlamıyor, isteyen internet kullanıcılarına tamamen kendi rızalarıyla kendi internetlerini güvenli hale getirme fırsayı sunuyor. Bu sistemin hiçbir kötü yanı yok. Bunu istemek benim en doğal hakkımdır ve bu sağlanmalıdır. Aslında geç kalınmış bir uygulama daha önceden böyle bir hizmet sunulmalıydı.

Daha önceleri filtreleme yapmak için programlar kurmak durumundaydık en çok bilineni ttnet in aile koruma şifresi idi fakat ben bu programı kullananı pek görmedim. Zaten şuan günümüz çekirdek ailesinde çocuklar büyüklerden daha iyi bilgisayar kullanıyor durum böyle oluncada çocuklar ya bu şifreleri kırıyorlardı ya da programları devre dışı bırakmanın yollarını arıyorlardı. Ne yazık ki artık bunu yapamacaklar 🙂 (sistemin kırılması veya filtreyi aşmak mümkün görünmüyor ama bizim afacanlara belli olmaz)

Birazcıkta sistemden bahsedelim, bu sistem size Aile Profili ve Çocuk Profili olmak üzere iki alternatif sunmakta. Bu iki profilden birisini seçebilirsiniz ve bu profillerin altındaki seçenekleri de özelleştirebilirsiniz.

Profillerde Neler Var?

Çocuk ve Aile iki farklı profilin isimleridir. Fakat aile veya çocuğun herhangi bir profili kullanması zorunlu değildir.
Anne babalar da çocuk profili kullanarak İnternetteki günlük işlerini halledebilirler.
Çocuk Profili : Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebilen profildir.
Çocuk profili ile eğitim,ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi ve kamu siteleri,tatil, özel şirketler, eğitim kurumları, e-devlet gibi pek çok farklı türden siteye erişebilirsiniz.
Aile Profili : Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki siteleri engelleyen profildir.Çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sunar.
Ayrıca sosyal medya, oyun ve sohbet kategorilerini ise ayrı ayrı seçme imkanı sunar.

Nasıl profil seçilir?

Güvenli İnternet Hizmeti almak için İnternet Servis Sağlayıcınızın İnternet sitesi üzerinden işlem yapabilir ya da servis sağlayıcınıza telefon edebilirsiniz.
Aynı yolla, istediğiniz zaman, ücretsiz olarak profilinizi değiştirebilir ya da hizmet almayı bırakabilirsiniz.

Servis sağlayıcılarının İnternet adresleri ve çağrı merkezi numaraları:

ISS Çağrı Merkezi Online İşlem Merkezi
avea 444 1500 avea.com.tr
metronet 0 (212) 320 4070 metronet.com.tr
millenicom 0 (850) 333 0333 milleni.com.tr
superonline 0 (850) 222 0222 superonline.net
ttnet 444 0375 ttnet.com.tr
turkcell 444 0532 turkcell.com.tr
turknet 0 (850) 288 8080 turknet.net.tr
turksat 444 0126 turksat.com.tr
vodafone 444 0542 vodafone.com.tr

 

İstediğiniz zaman Güvenli İnternet Hizmetini alabilir, istediğiniz zaman profilinizi değiştirebilir, isterseniz bu hizmetten vazgeçebilirsiniz.
Güvenli internetler…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.