320 Gigapixel Panorama

Dünyanın en büyük fotoğraf rekoru Londrada kırıldı, 320 gigapixel büyüklüğünde olan panorama fotoğraf British Telekom Kulesi üzerinden çekildi. 360 cities tarafından çekilen panorama fotoğraf için tam 48.640 raw formatında fotoğraf kullanıldı (48,640 fotoğraf x 10 MB=475GB).

Canon EOS 7D DSLR fotoğraf makinesinin kullanıldığı çekimlerde Canon EF 400mm F/2.8L objektif ve Rodeon VR ST robot panorama kafası kullanılarak çekim tamamlanmış. Çekilen 48,640 raw formatındaki fotoğrafın işlenmesi, Fujitsu Celsius R920 ismine sahip 3.1GHz 16 çekirdekli işlemciye ve 256GB ram olan bir bilgisayarda, Autopano Giga Panorama programı kullanılarak  üç haftada tamamlanmış.

Dünyanın en büyük panoramik fotoğraf ünvanını elinde bulunduran bu yüksek çözünürlüklü çalışmaya ulaşmak için http://btlondon2012.co.uk/pano.html linkini kullanabilirsiniz.

Panoramik Fotoğraf Ne Mi?
Panoramik fotoğraf, özel bir kafa üzerine yerleştirilmiş fotoğraf makinasının 180 derece kendi etrafında döndürülmesi ve belirli açılarda fotoğraf çekilmesi son olarakta bilgisayarda bu fotoğrafların hatasız bir şekilde birleştirilmesi sonucunda oluşturulan görüntüdür. Bu sayede bilgisayar başında oturan kişi sanki fotoğraf çekilen yerdeymiş gibi etrafına sanal olarak bakınabilir ve tüm mekanı seyredebilir. İşte buna panoramik fotoğraf diyoruz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.