E-Okul Fotoğraf Küçültmek

E-Okula fotoğraf yüklemek; yüklenecek olan fotoğrafın belli şartları taşıması gerektiğinden çoğu kişiyi zorlayabiliyor. Her fotoğraf için tek tek işlem yapmakta oldukça zor. Bu yazımızda sizlere tanıtacağımız program Reyhanlı İlçe MEM tarafından hazırlanmış ve çok güzel çalışıyor. Programın kullanımında ilk başta zorlanabilirsiniz çünkü birkaç aşamadan geçerek fotoğraf küçültme işlemini tamamlıyorsunuz. Şimdi e-okul fotoğraf küçültme programını nasıl kullanacaksınız anlatalım:

Programı indirmek için Tıklayınız…

 

1-Programı çalıştırıyoruz uyarıları dikkatle okuyoruz.

2-E-Okul Resim düğmesine tıkladığımızda aşağıdaki ekran geliyor.

Bu ekrandayken bir sınıfa ait ve ayrı bir klasörde yer alan öğrenci fotoğraflarını sürükleyerek Drop File Here bölmesine atıyoruz. Program fotoğrafları işleyerek E-Okul adında bir klasör oluşturuyor ve küçültülen fotolar burada depolanıyor.

(Ekrana ait ayarlar bölümü, buradaki ayarları değiştirmemenizi tavsiye ediyorum!)

3- Küçültülen fotoğraflarımız hazır.

E-Okul-Foto-Kucultmek-4

4- Klasördeki fotolar dikkat ederseniz bmp formatında fotoğraflar küçüldü fakat resim formatı e-okula uygun değil, e-okula uygun hale getirmek için jpeg formatında olmalı. Bunu yapmak için bmptojpeg.bat Tıkla adlı sarı düğmeye tıklıyoruz. Bir ekran açılıyor ve bmptojpg.bat adlı dosyanın yolunu bize gösteriyor. Bu dosyayı kopyalayıp E-okul adlı klasöre (küçültülen fotoların olduğu klasör) yapıştırıyoruz.

E-Okul-Foto-Kucultmek-5

5- bmptojpeg.bat adlı dosyayı çalıştırdığınızda bmp uzantılı fotoların hepsini .jpeg uzantısına çevrilecektir.

E-Okul-Foto-Kucultmek-6 E-Okul-Foto-Kucultmek-7

Evet Fotolar E-Okul sistemine yüklemek üzere hazırlar artık.

Şunu da söylemeden geçmeyelim bu program sadece e-okul fotolarını küçültmeye yarar fotolar üzerinde kırpma dahil hiçbir işlem yapamazsınız. Bu nedenle örneğin Office picture manager gibi bir program kullanarak önce fotoların istenmeyen bölümlerini kırpıp sonra küçültme yapmanız daha etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.