Nikon D7000

Nikon D7000 ön inceleme : Nikon, Dxxx ürün serisini yeni bir dijital SLR modeli olan Nikon D7000 ile genişletiyor. Bu ürün serisi D3100, D5000 ve şimdi de Nikon D7000 gibi gayet hoş modellerden oluşuyor. Gelecekteki modelin ismi de muhtemelen Nikon D9000 olacaktır… Tamamen yepyeni bir DSLR fotoğraf makinesi neslini temsil eden Nikon D7000 modeli Nikon D5000 ile D90 arasında bir konuma sahip; en azından fiyat etiketi açısından durum böyle. D90 modeli hâlâ bu fotoğrafın bir parçası; hiç olmazsa bir sonraki (Nikon D9000 ?) modele kadar fotoğraftaki yerini koruyor. Ciddi amatör fotoğrafçılara yönelik bir model olan Nikon D7000 Full HD 1080p video desteği ile video meraklılarına olduğu kadar yaratıcı çekimler yapmak isteyen fotoğrafseverlere de zengin ayar seçenekleri sunuyor.

Nikon D7000 inceleme
Dijital SLR fotoğraf makinesi pazarının hızla büyümesi, giriş seviyesi modeller olarak adlandırılan ya da ilgi çekici olmaları için birkaç güncellenmiş özellikle ‘genişletilmiş’ olan ürünlerin oluşturduğu bir nevi ‘kırpılmış’ DSLR fotoğraf makinelerinin adeta çılgınca büyümesi gibi bir görüntü oluşmasına neden oldu. Ancak dijital SLR fotoğraf makineleri alanında gerçek manada bir yenilik olmamıştı. Değişiklik ve yenilikler Micro Four Thirds, Sony Alpha NEX ve Samsung NX-serisi gibi sistem fotoğraf makinelerinde gerçekleşti. Dolaysıyla sorulması gereken soru; Nikon D7000 fotoğraf makinesinin bir inovasyon ürünü mü yoksa bir evrim mi olduğudur…

İnceleme – Nikon D7000 SLR fotoğraf makinesi
İlk izlenimlerimiz Nikon D7000 fotoğraf makinesinin bir evrim ürünü olduğu yönünde; çok sayıda yeni ve gelişmiş özelliğe sahip bir dijital SLR fotoğraf makinesi. Nikon D7000 tamamen yeni geliştirilmiş 16.2 megapiksel etkin çözünürlüklü bir DX-format CMOS görüntü sensörüne sahip. Mevcutlara göre çok daha hassas olan bu yeni görüntü sensörü ISO 100 – ISO 6400 değer aralığı sunuyor ve bu ışık hassasiyet değerleri ISO 25,600 seviyesine yükseltilebiliyor.

 

16,2 megapiksel Nikon D7000 DSLR fotoğraf makinesi
Nikon firması son dönemde duyurduğu D3100 ve yeni tanıttığı Nikon D7000 modelleri ile dijital fotoğraf makinesi ürün serisinde yeni bir trend oluşturuyor. Bunu etkin piksel çözünürlüğünün açık şekilde arttırılmasından anlıyoruz. Şu an için ortaya çıkan durumda; amatör serisindeki Nikon DSLR fotoğraf makineleri 10 – 16 megapiksel, yarı profesyonel ve profesyonel dijital SLR fotoğraf makinelerinin neredeyse tümü 12 megapiksel ve D3X modeli de 24 megapiksel çözünürlüğe sahip. Beklentiler, profesyonel ürün serisinde de bir değişim yaşanacağı yönünde. Bu değişimin sene sonundan önce gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Nikon D7000 Expeed 2 görüntü işlemcisi
Nikon’un yeni modelinin 16 megapiksel çözünürlüğündeki görüntüleri yeni ve yüksek hıza sahip EXPEED 2 işlemci tarafından işleniyor. Nikon D7000′in kalbini oluşturan bu güçlü görüntü işlemcisi karmaşık hesaplama işlemlerinin altından kalkıyor. Cihazda böyle bir güç kaynağı boşuna kullanılmamış; bu görüntü işlemci sadece yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla uğraşmıyor aynı zamanda Nikon D7000′in Full HD (1080p) çözünürlükte video kayıt desteği sunmasını da sağlıyor. Fakat, video kayıt ve video kamera sektörü açısından bakıldığında hâlâ uzmanlaşılması gereken noktalar var ve tüm yaratıcı üretimlerin de bu sektörden çıktığını görüyoruz. İlk başlarda video kayıt fonksiyonlu dijital SLR fotoğraf makineleri konusunda pek çok eleştiri yapılmıştı ancak artık bu eleştiriler HD kalitesindeki video görüntülerin ışığında gittikçe zayıflıyor.

Nikon D7000 SLR ile fotoğraf ve video çekimi
Nikon D7000 dijital SLR fotoğraf makinesi amatör fotoğrafseverleri Full HD çözünürlükte video kayıt konusunda adeta kışkırtıyor. Her ne kadar fotoğraf çekimindeki kadar hızlı olmasa da sürekli otomatik netleme özelliği video kaydetme işlemlerini çok daha kolay hale getiriyor. Video görüntüler MPEG4 H.264 sıkıştırma formatında kaydediliyor ve video kayıt esnasında harici stereo mikrofon da kullanılabiliyor. Nikon D7000 ile ciddi anlamda video kayıt yapmayı düşünüyorsanız harici mikrofon kullanma olanağını göz ardı etmemenizi öneririz.

Nikon D7000 ve dâhili video programı
Video kayıt işlemlerini ciddi anlamda yapan kullanıcılar görüntüler üzerindeki işlemleri özel video düzenleme programları ile gerçekleştirirler. Ama bu modelde amatör kullanıcılar açısından bu işlemleri daha hızlı ve daha basit yapmanın bir yolu mevcut. Nikon D7000 dijital SLR fotoğraf makinesi kendi bünyesi içerisinde özel görüntü düzenleme yazılımına sahip. Bu yazılım sayesinde video görüntüler üzerinde dilediğiniz işlemleri hızlı şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Nikon D7000′in bu dâhili yazılımı daha ciddi düzenleme işlemleri için yeterli olmasa da geniş bir kullanıcı kesiminin ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede etkili çözümler sunabilir.

Nikon D7000 SLR ile fotoğraf çekimi
Nikon D7000 yarı profesyonel bir DSLR olarak tanımlanmayabilir ancak cihaz şaşırtıcı ve etkileyici teknik özelliklere sahip. Nikon D7000′in görüntüyü yaklaşık %100 oranında aktaran ve 0.94 yakınlaştırma yapan bir optik vizörü bulunuyor. Bu, fotoğraf çekimleri açısından oldukça lüks ve hoş bir özellik. Fotoğraf makinesinin detayları tipik Nikon çizgilerini taşıyor. Nikon D7000 sağlam, detayları iyi düşünülmüş ve kuma, toza ve rutubete dayanıklı bir fotoğraf makinesi. Sert çalışma koşullarına dayanıklı olarak tasarlanan Nikon D7000 DSLR fotoğraf makinesinin deklanşörü 150,000 çekim yapabilecek şekilde üretilmiş.

Nikon D7000 refleks fotoğraf makinesi ile netleme
Nikon D7000 dijital refleks fotoğraf makinesinin AF otomatik netleme sistemi tamamen yenilenmiş. 39 noktaya netleme yapan bu AF sistemin merkezinde 9 adet cross tip sensör bulunuyor. Bunun sonucunda hassas ve hızlı bir netleme elde ediliyor. Bu otomatik netleme performansı saniyede 6 kare High Speed yüksek hızda seri çekim modu için de geçerli. Böylesi yüksek bir seri çekim performansı hızlı nesnelerin ve bu tür sahnelerin zamanında fotoğraflanması için yeterli oluyor.

Nikon D7000 ve 170˚ görüş açılı 3 inç monitör
Nikon D7000 dijital SLR fotoğraf makinesinin yüksek çözünürlüklü monitörü 3 inç büyüklüğünde ve 170 derece görüş açısına sahip. Ayrıca monitörde çekimi yapılan fotoğraf karesini canlı ön izleme imkânı sunan Live View fonksiyonu bulunuyor. Cihaz Live View modunda kontrast tespitli AF otomatik netleme de yapabiliyor. Nikon D7000 fotoğraf makinesinde diğer fonksiyonların yanında standart kontrast AF otomatik netleme ve yüz algılama destekli kontrast AF otomatik netleme özellikleri de mevcut. Geliştirilen yüz algılamalı AF özelliği 0.08 saniye gibi kısa bir süre içerisinde fotoğraf karesinde 35 kişiye kadar insan yüzünü tespit edebiliyor. Bu insan gözünden daha hızlı bir performans. Bu nedenle de etkili bir yardım olarak değerlendiriliyor.

Nikon D7000 ve SDXC hafıza kartı desteği
Nikon D7000 ile çekilen dijital fotoğraf ve video görüntüler SD hafıza kartlarına kaydediliyor. Nikon D7000 fotoğraf makinesi SD, SDHC ve en son nesil SDXC hafıza kartlarını destekliyor. SDXC hafıza kartları şu an için minimum 48 GB veri depolama kapasitesi sunuyor. Bu kapasitenin önümüzdeki seneler içerisinde katlanarak artıp sonuçta 2TB gibi etkileyici seviyelere ulaşması bekleniyor. Nikon D7000 fotoğraf makinesinin çift hafıza kartı yuvası son derece kullanışlılık sağlayarak aynı anda iki hafıza kartı kullanma imkânı sunuyor. Böylelikle dijital fotoğraflarınızı bir karta ve Full HD kalitesindeki video görüntülerinizi de diğer hafıza kartına kaydedebiliyorsunuz. Ya da JPEG formatlı fotoğrafların bir karta ve NEF (Nikon’un RAW formatı) formattaki fotoğrafların da diğer karta otomatik olarak kaydedilmesini tercih edebiliyorsunuz. Buna ek olarak, D7000 fotoğraf makinesini, hafıza kartı yuvalarından bir tanesinin verilerin yedeklenmesinde kullanılmasını da sağlayacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

İddialı amatör fotoğrafseverler için Nikon D7000 fotoğraf makinesi
Nikon D7000 iddialı amatör fotoğrafseverler açısından çok ilginç özellikler içeren bir dijital SLR fotoğraf makinesi. Nikon D7000 zengin ayar seçeneklerinin yanında yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve Full HD video kayıt özelliğine sahip. Nikon D7000, giriş seviyesi dijital SLR fotoğraf makinesi sahiplerinin ve tutkulu bir kompakt fotoğraf makinesi kullanıcısıysanız ve tutkularınızın peşinden gitmek istiyorsanız tam terfi etmek isteyeceğiniz türden bir ürün. Nikon’un ürün yelpazesinde stratejik bir konuma sahip olan Nikon D7000, yeni bir Nikon dijital SLR fotoğraf makinesinin fotoğrafseverlere sunması gereken ne varsa hepsine sahip.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.