Uzay Kuvvetleri 2911 3D Filmi

Karakterleri, senaryosu, efektleri tamamen Ülkemizde geliştirilen yerli ilk 3D bilim kurgu filmimiz 23 Nisan 2014 te vizyona girecek. Filmin yönetmeni Şahin Micheal Derun. 3D Bilim Kurgu türünde ilk olan 3D filmimiz, tamamen bilgisayar ortamında geliştiriliyor. Bilgisayar efektleri ve mocap ler kullanılarak hazırlanan çalışma oldukça zahmetli ve maddi külfetli bir iş, tüm bunlara rağmen hazırlanan bu çalışma istedikten sonra herşeyin yapılabileceğinin en güzel örneği.

“Daha önce kimsenin yapmadığını yapmak ve Türk sinemasının sesini farklı bir proje ile duyurmak istedik. Yıllardır animasyon ve görsel efekt filimlerinde Hollywood projelerinde çalıştım. Artık benim ve ekibim için tarihe geçeçek ve izleyenlerin beğenisini alacak ilk 3 boyutlu Türkçe filmin yapılmasının zamanı gelmişti. Yaklaşık iki yıldan fazla bu proje üzerinde çalıştık. Dünyada kullanılan en iyi görsel efekt teknolojisi olan ´Lightwawe ´programı kullandık. Film 2911 yılında Murat Kaptan ve Uzay gemisi ´Savarona´nın macerasını hem eğitici hem eğlendirici bir dille 3 boyutlu olarak beyaz perdeye taşıyor. Hedefimiz artık bundan sonra yine ´Uzay Kuvvetleri 2911´ ile beraber yine Hollywood´da ses getirecek projelere imza atmak” diyen Şahin Derun a bir Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak sonuna kadar destek veriyorum. Bizim de yılladır anlatmak istediğimiz bundan farklı birşey değildi zaten. Bir bilgisayar ile neler yapılabileceğinin en güzel örneği bu proje olacak bence. Bugüne kadar hep yurtdışındaki örnekleri çocuklarımıza aktardık Bill Gates windows u programlayarak dünyanın en zengin insanı olmuş, Zükenberg Facebook u kurduğunda sadece 17 yaşındaymış ama şuan paraya para demiyor vs vs.. Bunu nasıl yapmışlar başarmışlar peki? Bilgisayarla sadece ve sadece bilgisayarla…

Şahin Michael Derun
micheal-sahin-derun

Hollywood’da ‘Michael Derun’ ismiyle bilinen Şahin Derun; Altıncı Gün, Konstantin, Babylon 5, Matrix, Örümcek Adam 1-2, Star Trek: Voyager gibi sinema ve televizyon dizilerinin görsel efekt ekibinde yer almış. Türkiye’de ise Pars Narkoterör dizisinde Osman Sınav ile beş bölüm çalışmış. 1985’te, 18 yaşındayken ailesiyle birlikte Avustralya’ya göç eden Derun, Technical and Further Educations’ta (TAFE) Sinema-TV okuduktan sonra Avustralya televizyonu Kanal 10’da bir süre çalışır. Derun, ABD’deki ‘Babylon 5′ dizisinin görsel efekt ekibine dahil olarak soluğu Hollywood’da alır. 1995-2001 arasında ‘Star Trek: Voyager’ dizisinin görsel efekt ekibinde yer alır.

“Uzay Kuvvetleri 2911” Türkiye’nin ilk 3D animasyon filmidir. 2911 yılında bir görev için yola çıkan “TCG Savarona” adlı Türk uzay gemisi ve mürettebatının yaşadığı büyük serüveni konu almıştır. Konusu kısaca şöyledir;
Uzayın dokuzuncu sektör adıyla bilinen tehlikeli ve henüz keşfedilmemiş kısmında bulunan bir nebulanın içinden gaz ve partikül örnekleri toplamak üzere Murat kaptan komutasındaki bilim adamlarından oluşan dört kişilik küçük bir mürettebat Albatros uzay istasyonundan Savarona uzay gemisiyle ayrılarak yola çıkarlar. Bu basit gibi görünen yolculukları onların yaşamla ölüm arasında kalacakları bir savaşın tam ortasına götürecektir. Bu savaşı kazanamazlarsa tüm güneş sistemi ve insan soyu da yok olacaktır. İşte bu savaşın kaderini Murat kaptan ve mürettebatının amansız mücadelesi belirleyecektir.

[metaslider id=1936]
Bu proje, ülkemizin tescilli ilk uzay gemisi olan ‘Savarona’yı da bünyesinde barındırıyor. Yani filmde kullanılan Türk uzay gemisi ‘Savarona’; Türkiye’nin, WTROIP (World Trademarks and Registrations Office for Intellectual Properties) tarafından tescillenen ilk uzay gemisi oldu. Sinema salonlarındaki dijital kopyaya geçiş aşaması devreye girerse, 2014 Şubat ayında gösterime girecek olan filmin kahramanı ‘Murat Kaptan’ ise şimdiden sosyal medyada fenomen oldu bile…

Bu Film Neden bu kadar önemli?

Film, Türkiye’nin ilk 3D animasyon filmi olacak.
‘Uzay Kuvvetleri 2911’, pozitif bilimi temel alıyor. Türkiye’de gençlere örnek olabilecek, eli silah tutmayan, sorunlarını kaba kuvvetle çözmeyen; bunun yerine zekâsını kullanan bir kahraman modeli yaratma hedefinde.
Türkiye’de henüz başka bir yapımda kullanılmamış yeni nesil Motion Capture ve 4K tarama teknolojileri ilk kez bu filmle ülkemize gelmiş olacak.
Film daha hazırlık aşamasındayken görsel efekt platformu olan Siggraph’a davet edildi.

KÜNYE:

FİLMİN ADI : Uzay Kuvvetleri 2911 (UK2911)
FİLMİN SÜRESİ : 90 Dk.
YAPIM YERİ : Türkiye
ÜRETİM BAŞLANGIÇ TARİHİ : Temmuz 2011
VİZYON TARİHİ : 20 Eylül 2013
DAĞITIM FİRMASI : UIP Türkiye
FİLM TEKNİĞİ : 3D Animasyon Filmi
TÜR : Bilim Kurgu – Macera
YAPIM STÜDYO : Animaj Film
YÖNETMEN : Michael Şahin Derun
SENARYO : Michael Şahin Derun
ANİMASYON GÖRSEL EFEKT : Michael Şahin Derun, Robert Word, Kevin Lane, Larry Shultz,
Kelly Lee Myers, Steve Graves, Alvin Randel, Bill Arbanas, Kemal Günel, Mesut Çınar, Hüseyin Erdem,
Can Alpan, Arsen Barsamyan, Dursun Faruk Güven, Yunus Şahin, Batuhan Selvi
MOTİON CAPTURE OYUNCULARI : Çetin Yeltekin, Rıza Gülmez, Gamze Demir
SES EFEKT: Nuri Acar
RESMİ SİTESİ: http://www.uk2911.com/

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.