Multitasking Hayatlar..

Multitasking yaşamlar

Multitasking yaşamak insanın aynı anda birden çok şey yapmaya çalışıp aslında hiçbirşey yapamamasıdır..Multitasking kavramını ilk olarak teknik lise bilgisayar bölümünde okurken duymuştum, bilgisayarcı olanlar bilir multitasking (çoklu görevler) yeni nesil işletim sistemleriyle beraber gelmiş bir kavram yani aynı anda birden fazla programla çalışabilirsiniz bir yandan müzik dinleyip diğer yandan program kodu yazabilir internette gezebilirsiniz. Aynı anda birden fazla iş yapabilme yeteneğidir multitasking..

Geçenlerde birşey dikkatimi çekti belkide sadece biz bilgisayarcılara özgü birşeydir bilemiyorum ama bizlerde günlük hayatımızda aynı anda birden çok iş yapmaya çalışıyoruz, mesela bilgisayarda bir kurulum işlemini başlatıp o arada hemen yemek yemeye çalışıyoruz veya çöpü dökmeye gidiyoruz. Bir yandan facebook a girmeye çalışırken diğer yandan haber okumaya veya ödevimizi yazmaya çalışıyoruz. Hadi yemek hazır diyen annemize hemen şu downloadı başlatayım geliyorum diyoruz. Tamam insan beyni aynı anda birden çok şeyi yapabilecek kapasitededir, vücudumuzda bizim farkına varmadan aynı anda yaptığı işleri saymaya kalksak bilgisayarların bile başedemeyeceği çok büyük rakamlarla karşılaşırız heralde. Benim dikkat çekmek istediğim farklı bir nokta; insanların doyumsuzluğu, çok işler yapmak istemeleri ve bunun sonucunda hiçbir işi düzgün yapamamaları. Üniversitede beraber kaldığım ev arkadaşım Bilal hep bana şunu söylerdi Yaşar sen 50 tane iş yapmayı planlayıp bunlardan sadece 15-20 tanesini yapabiliyorsun yapmak istediklerinin çok büyük bir bölümünü yapamadığın için üzülüyorsun kendini başarısız sayıyorsun ve yüzlerce işle kafanı gereksiz yere meşgul ediyorsun, bense 30 iş planlayıp bunların 28 ini yapıyorum ve planlarımın %90 ından fazlasını tamamladığım için mutluyum ve senden daha öndeyim. Olay açık ve net sanırım rahat olmak lazım insanın kendisini kasmaması lazım aynı anda çok fazla şey yapmak değil sağlıklı bir şekilde bir işi bitirip diğerine geçmek bir konuya yoğunlaşmak, çokta takıntı yapmadan o konudan sıkılınca başka bir konuya geçmek lazım.

Biz bilgisayarcıların durumu bundan ibaret ASP, PHP, C#.NET, Photoshop, MySQL, Ağ- mağ derken birçok şey yapmak isteyip aslında hiçbir konuda uzmanlaşamayan kişileriz. Bu durumda olanlara tavsiyem sadece bir işle uğraşın ve o konuda en iyisi olmaya çalışın..

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.