Güvenli İnternet Kullanımı

Hayatımızın her noktasına girmiş durumda olan ve adı sürekli anılan bir kavram İNTERNET. İnternet kavramı International Network (Dünya Ağı)1, dünya üzerindeki tüm bilgisayarların birbirine bağlanmasıyla oluşturulan ağa verilen isim. Yani Dünya üzerindeki tüm bilgisayarlar birbirine bir şekilde bağlı ve bu bağlantı sonucu oluşan büyük ağa biz internet diyoruz.

orutbagPeki düşündünüz mü? Dünya üzerindeki tüm bilgisayarlar birbirlerine nasıl bağlanabiliyor, hepsinin arasında kablo bağlantısı mı var? Tabikide hayır. Bunu yapmak zaten çok zor. Bu nedenle ne yaparız ne ederiz diye düşünmüşler sonra akıllarına şu gelmiş; hali hazırda tüm evlere çekilmiş olan telefon hatları var, bu hatları kullanarak veri alış-verişi yapabiliriz. Modem denen bir alet icat edilmiş bilgisayar ortamındaki sayısal veriyi elektrik sinyaline çevirip karşı tarafa gönderen ve tabiki karşı tarafta da modem var o modemde bu sefer elektrik sinyalini alıp sayısal veriye çeviriyor ve bu sayede telefon hattı üzerinden veri iletişimi gerçekleştirilmiş oluyor.

Evet Dünya üzerindeki tüm bilgisayarları bu sayede birbirine bağlamış olduk, tabi tüm işler bilgisayarları birbirine bağlamakla bitmiyor. Bu bilgilerin belli protokollerle iletilmesi, doğru yerlere ulaşması, çalınmaması vs. gerekli. İşte sorunlarda işte tam bu aşamalarda çıkıyor. Ortak kullanılan bir iletim sistemi var ve iyi niyetli insanlarda bu hatta kötü niyetli olanlarda bu hat üzerinde.

Eğer internete bağlıysanız güvende değilsiniz!
Çok doğru bir cümle ya ÖSYM gibi internet fişinizi çekeceksiniz ya da köpek balıkları ile dolu bu okyanusta güvenli bir şekilde sörf yapmanın yollarını arayacaksınız. Ben bu yazıda size tabikide internet fişinizi çekmeyi tavsiye etmeyeceğim, güvenli internet kullanımı mümkün sadece dikkat etmeniz gereken bazı konular var bunlara dikkat ederseniz bu büyük okyanusta gönül rahatlığıyla yolunuza devam edebilirsiniz.

Biraz bilgilendirmeden sonra artık asıl konumuza Güvenli İnternet konusuna başlayabiliriz.

İnternette güvenlik konusu artık günümüzde uzmanların işi eğer bir firma yönetiyor ve ciddi manada bilişim sistemlerine sahipseniz kesinlikle profesyonel yardım almalısınız. Zaten kötü niyetli bilgisayar korsanlarının da çoğu zaman hedefinde firmalar ve kurumsal siteler var. Ev kullanıcıları bu manada rahat olabilir ama tabikide tedbiri elden bırakmadan.

Her zaman için en zor olan taraf, saldırılara karşı savunma yapmaktır. Çünkü saldırının ne zaman, hangi bölümden ve ne şekilde geleceğini hiçbir zaman bilemezsiniz. Tavsiyelerimiz her ne kadar ev kullanıcılarına hitap etsede birçok kişinin işine yarayacaktır diye düşünüyorum.

  1. Çok klasik olacak ama bilgisayarınızda mutlaka antivirüs yazılımı bulunmalı diye sözüme başlayacağım… Antivirüs programı bulunmalı ama nasıl; ya ücretsiz olanlardan birisini seçip kullanacaksınız ya da lisansını satın alarak. Kesinlikle! bilgisayarınıza lisanslı bir antivirüs yazılımını korsan yollarla kurup kullanmayın. Neden mi: kendinizi korumak için yüklediğiniz yazılımın kendisini zararlı hale getirmiş olursanız sizi nasıl koruyacak? Evet bu nedenle kesinlikle ilaçlı antivirüs programı kullanmıyoruz. Antivirüs programımızı da her zaman güncel tutmaya gayret ediyoruz bu sayede program yeni virüsleri tanıyabilme kabiliyetine sahip oluyor. Program olarak Avast ı önerebilirim ücretsiz ama işe yarayan bir antivirüs programı.
  2. Kullandığınız işletim sisteminin kaynağını bilin orjinal bir cd den mi yüklendi yoksa rastgale bir internet sayfasından mı edinildi. Çoğu zaman arkadaşlarımızdan duyuyoruz internetten indirdiği bir işletim sisteminin içerisine zararlı kodlar saklanmış olabiliyor. Bu durum akıllı telefonlarınız içinde geçerli.
  3. Güvenli olmayan yazılım kullanmamak bilişim sistemlerindeki en önemli güvenlik önlemi aslında. Bu noktada dikkatli olmak gerekiyor. Yaptığınız krakerler birgün size kara günler yaşatabilir.
  4. En önemli güvenlik önlemlerinden bir taneside şu: bilmediğiniz bir bilgisayarda şifrelerinizi asla kullanmayın, bankacılık işlemleri yapmayın, epostanızı dahi açmayın. Buna akıllı telefonlarda dahil.

1-Oktay Sinanoğlu İnterneti kavramını Türkçe karşılığını Örütbağ olarak tavsiye ediyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.